مقاله

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

 

در این مقاله 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب را به شما معرفی میکنیم تا بتوانیم راه های موثر برای مراقبت و درمان را بررسی کنیم

یکی از علل اصلی ایجاد آکنه داشتن پوستی چرب یا مختلط میباشد که به بررسی اولیه آن میپردازیم

در این مسیر ابتدا باید پوست خود را بشناسیم

سپس با روش های مناسب درمانی و روتینی کامل آشنا میشویم

در نهایت به بررسی روش های سنتی میپردازیم

 

پوست چرب چیست؟

پوست چرب ناشی از فعالیت بیش از اندازه غدد چربی می باشد. این فعالیت بوسیله آندروژن(هورمون مردانه)کنترل می شود. شاخص یک پوست چرب ظاهری محکم، ضخیم و براق است. منافذ معمولا بعلت چربی به دام افتاده در فولیکول های مجاری چربی بزرگتر به نظر می آیند. این منافذ در هنگام دهیدراتاسیون بیشتر دیده می شوند.
آب و هوای مرطوب و گرم باعث افزایش فعالیت ترشحی غدد چربی شده و پوست را چرب تر می نماید .
مشکلات پوست چرب با استفاده نادرست از محصولات بهداشتی پوست و تمایل به زدودن چربی توسط صابونهائی قلیائی قوی و استفاده بیش از حد قلبض ها و اسکراب ها تشدید می گردد. محصولات لایه بردار مانند آلفا هیدروکسی اسیدها کمک شایانی به بهبود وضعیت ظاهری پوست های چرب می نماید. همچنین محصولاتی با مواد فعال(بویژه مواد فعال طبیعی) که باعث تنظیم و کاهش ترشح غدد چربی می شوند نیز بسیار مفید هستند.

 

پوست مختلط چیست؟

بر اساس آنچه متخصصان پوست و مو اعلام می‌کنند، پوست مختلط هم یک نوع پوست کاملا عادی است، با این تفاوت که این پوست در بعضی نقاط چرب و روغنی است و در بعضی نقاط خشک است. منطقه ملقب به تی زون T-Zone ناحیه چرب صورت است که شامل بینی و پیشانی می‌شود و منطقه خشک نیز معمولا شامل گونه‌ها و اطراف دهان می‌شود. به همین دلیل هم به این پوست، پوست مختلط یا ترکیبی گفته می‌شود.

نشانه‌های داشتن پوست مختلط را بشناسید

ترکیب پوست چرب و خشک ممکن است خود را به شکل‌ها و مقادیر مختلفی نشان دهد، به همین دلیل هم قانون قطعی وجود ندارد که تعیین کند جنس پوست شما مختلط است یا نه. با وجود این بعضی نشانه‌ها می‌تواند به شما بگوید که پوست‌تان معمولی، خشک یا چرب نیست:
 • براق بودن پوست از چربی زیاد در بعضی نواحی
 • آکنه در بعضی نقاط صورت
 • داشتن منافذ باز به ویژه در اطراف بینی
 • ورقه ورقه شدن پوست از خشکی به ویژه در اطراف دهان
 • قرمزی در بعضی نقاط
 • احساس کش آمدن پوست یا زبر بودن آن در بعضی نواحی
بنابراین اگر ترکیبی از این موارد را مشاهده کردید و برای مثال دیدید روی پیشانی‌تان جوش می‌زنید و برق می‌افتد؛ اما اطراف دهان‌تان از خشکی به اصطلاح پوسته شده است، احتمال اینکه پوست مختلطی داشته باشید، بیشتر خواهد شد.

دلیل های اصلی ایجاد آکنه و جوش

وضعیت آکنه ای با وجود جوش ها و نقاط عفونی مشخص  می گردد. پوست های با وضعیت آکنه ای معمولا از نوع چرب هستند.
آکنه یک بیماری داخلی با تظاهرات پوستی نیست، بلکه نتیجه تعاملی از چهار مورد زیر است:
 • فعالیت سیستمیک و محیطی هورمون های آندروژن( التهاب)
 • تجمع بیش از اندازه سلول ها در لایه کرنئوم و فولیکول غدد چربی
 • فعالیت یک باکتری به نام  (Propionibacterium Acne) P-Acne
 • نفوذ و جذب محصولات آرایشی در پوست و عوامی موثر بر آن

نحوه جذب یک محصول

جذب یک محصول شامل حرکت مواد تشکیل دهنده یا مواد شیمیایی آن از میان لایه های متفاوت پوست می باشد.
مشخصا نفوذ یک محصول آرایشی به معنای اثر بخشی آن نیست و در ضمن زیبائی و سلامت پوست می تواند از فعالیت سطحی ترکیبات موجود در یک محصول ایجاد گردد( مانند محصولات پاک کننده پوستی، مرطوب کننده ها و ضد آفتاب ها)
محصولاتی که هدف استفاده آنها درمان آکنه، متوازن کردن PH پوست، کاهش باکتری های سطح پوست، بازسازی پوست و کاهش دهیدراتاسیون پوستی می باشد همگی به نوعی فرموله می شوند که دارای عملکرد مناسب در سطح پوست باشند. این محصولات حداکثر کاربرد را زمانی خواهند داشت که جذب مواد در حداقل سطح خود باشد.

 

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

درمان اصلی

در مسیر درمان جوش های خود یکی از سریع ترین و موثر ترین راه ها استفاده از محصولاتی تخصصی و درمانی از جمله
سرم ها یا کرم های مخصوصه درمان آکنه  (کومودون های سر سیاه و سر سفید) میباشد .

 

روتین مراقبتی ضد آکنه و جوش

 

برای افرادی که پوست مستعد آکنه دارند در کنار گذراندن دوره درمان اصلی خود نیازمند استفاده از یک روتین مناسب با پوست خود را دارند
ما در مجله تی پوست استفاده از این محصولات را به شما برای این روتین توصیه میکنیم :

1) استفاده از میسلار واتر مخصوص پوست چرب

( آلودگی های باقی مانده از شستشو را کاملا از بین میبرد و پوست شما را سبک میکند و PH پوست را تنظیم میکند)

2) استفاده از شوینده مناسب پوست چرب جهت پاک سازی روزانه پوست ( فوم ، پن ، ژل )

3) استفاده از تونر مخصوص پوست چرب (جهت از بین بردن آلودگی های باقی مانده بر روی پوست)

4) استفاده از سرم ، ژل و کرم های مخصوص درمان آکنه

5) استفاده از آبرسان های مخصوص پوست چرب

( جهت جلوگیری از دهیدراته شدن پوست شما)

6) استفاده از کرم یا ژل های لایه بردار هفته ای 2 بار شب ها

( جهت خارج کردن چربی های اضافه و از بین بردن لایه های مرده پوست )

 

درمان های خانگی و سنتی جوش و آکنه

 

روغن درخت چای

شما می‌توانید عصاره درخت چای را به صورت کرم، ژل یا اسانس روغنی، روی آکنه‌هایتان بمالید. اگر از اسانس روغنی استفاده می‌کنید، حتماً ابتدا آن را در یک روغن حامل رقیق کنید. برای این کار دو قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل خالص ترکیب کرده و روی جوش بزنید.

فندق افسونگر

1 قاشق غذاخوری پوست فندق افسونگر را به مدت 30 دقیقه در یک فنجان آب خیس کنید. سپس مخلوط را روی اجاق گاز بگذارید تا به جوش بیاید. پس از آن درب ظرف را ببندید، حرارت را کاهش دهید و بگذارید 10 دقیقه دیگر بجوشد.

سپس مخلوط را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه بماند تا خنک شود. مایع را صاف کرده و در ظرف دربسته‌ای نگهداری کنید. شما می‌توانید از این ماده 1 تا 2 بار در روز (یا به صورت دلخواه) با استفاده از توپ پنبه‌ای روی پوست تمیز، استفاده کنید.

لیمو

لیمو، سفیدکننده‌ای طبیعی است که به کمرنگ شدن جای انواع زخم روی پوست شما کمک می‌کند. لیمو سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد، رشد سلول‌های جدید را افزایش می‌دهد و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد.

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

 • با نوک انگشتان خود یا با پنبه، آب لیموی تازه را به طور مستقیم روی آکنه و جای جوش بمالید. حدود 10 دقیقه منتظر بمانید، سپس، صورت خود را با آب بشویید. این کار را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.
 • مقادیر مساوی آب لیمو و عسل را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را با پنبه یا گوش پاک‌کن روی جای جوش بمالید. حدود 10 تا 15 دقیقه صبر کنید. سپس، آن را با آب بشویید و به آرامی صورت خود را خشک کنید. روزی یک بار از این روش استفاده کنید.
 • یک قاشق چای‌خوری آب لیمو را با یک قاشق چای‌خوری روغن ویتامین E مخلوط کنید. آن را قبل از خواب، روی جای جوش‌ها بزنید. صبح روز بعد آن را بشویید. این کار را هر شب تکرار کنید.

نکته: بهتر است در استفاده از آب‌لیمو در ناحیه زیر چشم، محتاط باشید. پوست این ناحیه بسیار ظریف و آسیب‌پذیر است و ترکیبات اسیدی می‌توانند به آن آسیب برسانند.

سیب زمینی

نشاسته زیاد، جای جوش و لکه‌های پوست را محو می‌کند. سیب زمینی سرشار از نشاسته است. برای از بین بردن جای جوش‌های خود باید:

 • سیب زمینی را رنده کنید. سپس، با کمک پارچه آب آن را بگیرید و تفاله‌ها را جدا کنید. آب سیب زمینی را روی جای جوش های خود بمالید. بگذارید 20 دقیقه بماند. بعد آن را بشویید.
 • یک برش ضخیم از سیب زمینی را به مدت یک دقیقه به آرامی روی پوست خود بمالید. بگذارید آب سیب زمینی 15 تا 20 دقیقه روی صورت شما بماند. بعد پوست خود را بشویید.

روغن نارگیل

حتماً از خواص روغن نارگیل برای سلامت و زیبایی پوست و مو شنیده‌اید. خوشبختانه، تحقیقات علمی هم این نکته را تأیید می‌کنند. این روغن منبعی غنی از ویتامین E و اسیدهای چرب است و به همین دلیل می‌تواند جای جوش را از بین ببرد. استفاده از روغن نارگیل به حفظ سلامت پوست و درمان جوش نیز کمک می‌کند.

 

 

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

TPOOST.ir

پیج اینستاگرام تی پوست را دنبال کنید تا از آفر ها و جشنواره های ما مطلع شوید

6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب  6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب  6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب  6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب  6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب 6 مرحله برای درمان جوش و آکنه پوست چرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *