مقاله

6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی

6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی

6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی

در این مقاله 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی را به شما معرفی میکنیم تا بتوانیم راه های موثر برای مراقبت و درمان را بررسی کنیم

یکی از علل اصلی ایجاد لک نور مستقیم آفتاب ، منافذ مسدود شده پوست و اسفاده از دارو های هورمونی و لک های بارداری میباشد که به بررسی اولیه آن میپردازیم

سپس با روش های مناسب درمانی و روتین پوستی کامل ضد لک آشنا میشویم

در نهایت به بررسی روش های سنتی میپردازیم

 

 

با توجه به اینکه لک یکی از مشکلات رایج انواع پوست میباشد خواندن این مقاله به شما کمک میکند
تا با روش های مناسبی برای درمان و جلوگیری از ایجاد لک جدید آشنا شوید

 

مشکلات پیگمانتاسیون یا لک به علت توزیع متغیر و ناهماهنگ ملانین در پوست می باشد که در اثر تجمع رنگدانه یا تولید ناهمگن ملانین توسط ملانوسیتها ایجاد می شود. ملانین بوسیله سلول های ملانوسیت واقع در لایه اپیدرم تولید می گردد.
تحریک ایجاد شده بر روی سطح پوست بر اثر تابش خورشید به صورت افزایش تولید ملانین نمود پیدا می کند. برنزه شدن پوست در حقیقت پاسخ اولیه پوست جهت جلوگیری از تخریب داخلی پوست بر اثر نور خورشید می باشد.
براي مبارزه با لك تركيبات متنوعي وجود دارند كه در زير به آنها اشاره مي شود.
پيش از آن بايد بدانيد كه عامل ايجاد لك همانطور كه گفته شد افزايش و تجمع ملانين است پس براي
مبارزه با لك بايد مانع از توليد ملانين شد.
در توليد ملانين، ماده اوليه تيروزين تحت تاثير آنزيم تيروزيناز و طي مراحلي به ملانين تبديل مي شود.
بنابراين براي مهار لك بايد مانع از فعاليت آنزيم تيروزيناز و در نتيجه توليد ملانين شد.
عوامل ضد لك معمولاً اثر مهاري بر آنزيم تيروزيناز دارند و عبارتند از :
هيدروكينون، عصارۀ شيرين بيان ، اسيد كوجيك ، ویتامین C پایدار و آربوتین

 

اصطلاح whitening یا روشن کردن پوست

به نوعی روش درمانی اطلاق میشود که لک های پوستی را از بین میبرد و از ایجاد لک های جدید جلوگیری میکند.
مدارکی وجود دارد که نشان میدهد برخی از مواد موثر استفاده شده در محصولات سفید کننده پوست که در دسترس عموم قرار دارد، می تواند مضر باشد.

 

مزایای استفاده کرم های ضد لک

  • روشن کننده قوی پوست
  • محافظ پوست در برابر اشعه ماورا بنفش نور خورشید
  • برطرف کننده تیرگیهای پوستی در اثر عوامل مختلف
  • رفع لکهای مقاوم به درمان
  • حفظ شادابی و طراوت پوست

ملانین و رنگ

پوست، ممکن است ظاهرا از اندازه معمولی روشنتر و یا تیره تر باشد؛ ممکن است دارای لک و سطوح ناهموار باشد، از لکه های قهوه ای کمرنگ یا خاکستری پوشیده شده باشد. اختلالات رنگ پوست بدلیل تولید بیش از حد و یا کاهش بیش از حد ملانین اتفاق می افتد.
ملانین رنگدانه ای است که توسط سلول های ملانوسیت و توسط آنزیمی بنام تیروزیناز  تولید میشود و باعث ایجاد رنگ پوست ، چشم ، و میزان تیرگی مو میشود.
ملانین برای حفاظت از پوست، مقداری از نور ماوراء بنفش آفتاب را جذب میکند. پوستهای با رنگ تیره تر، به آفتاب سوختگی و تمام اثرات زیانبار خورشید، حساسیت کمتری دارند.
افزایش تولید ملانین که به نام هایپرپیگمانتاسیون شناخته شده، اغلب به عنوان ملاسما ، کلوآسما و یا لنتیگوی ناشی از آفتاب نامیده می شود.

 

 

 

ملاسما یک اصطلاح کلی برای تیرگی پوست است.
کلوآسما عموما برای توصیف رنگ زدائی پوست ناشی از هورمون بکار میرود. این تغییرات هورمونی معمولا در نتیجه بارداری ، قرص پیشگیری از بارداری و درمان جایگزینی با استروژن است.
لنتیگوی ناشی از آفتاب یک اصطلاح فنی است برای نقاط تیره در پوست در اثر آفتاب (Solar) و اشاره به نور مستقیم خورشید دارد  و لنتیگو به یک منطقه تیره در پوست اشاره میکند. این نقاط در بزرگسالانی که مدتهای طولانی از تابش نور آفتاب محافظت نشده اند، کاملا متداول است.
جدای از قرار گرفتن در معرض آفتاب و هورمونها، هایپرپیگمانتاسیون می تواند ناشی از صدمات پوستی باشد، از قبیل اثرات باقی مانده از جای زخم ها و یا جوشها میباشد . این مسئله، به ویژه برای کسانی که پوست تیره تر دارند، بیشتر صدق میکند.
عادی ترین علت مناطق تیره، نقاط قهوه ای و یا مناطق بی رنگ پوست، عدم محافظت از تابش نور خورشید است. این مشکلات رنگدانه ای، ارتباطی با کبد ندارند .
در پوستهای روشن تا متوسط، لنتیگوی ناشی از آفتاب می تواند به شکل تکه هایی از لک قهوه ای کوچک تا متوسط، که توانایی رشد کردن نیز دارد، پدیدار شود و در طول زمان در نواحی از بدن که بیشترین نور خورشید را دیده است، تجمع پیدا کند، از جمله پشت دستها ، ساعد و بازوها ، قفسه سینه ، و چهره. برای افراد با رنگ پوست تیره تر ، این تغییرات رنگ می تواند به شکل تکه و یا مناطق تیره تر در پوست، ظاهر گردد .

درمان اصلی

6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی

در مسیر درمان لک های صورت و بدن خود یکی از سریع ترین و موثر ترین راه ها استفاده از
محصولاتی تخصصی و درمانی از جمله سرم ، ژل و کرم های ضد لک قوی و اورژانسی  میباشد .

با توجه به اینکه اشعه فرابنفش خورشید یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد لک در پوست صورت میباشد
استفاده از ضد آفتاب های مناسب پوست (چرب یا خشک ) را باید کاملا جدی گرفت زیرا عدم استفاده از ضد آفتاب
در طول درمان لک ممکن است باعث بازگشت لک های پوستی شود.

 

روتین مراقبتی برای درمان لک و جلوگیری از لک های جدید

برای افرادی که از لک صورت و بدن رنج میبرند در کنار گذراندن دوره درمان اصلی خود نیازمند
استفاده از یک روتین مناسب با پوست خود را دارند
ما در مجله تی پوست استفاده از این محصولات را به شما برای این روتین توصیه میکنیم :

 

1) استفاده از میسلار واتر

( جهت پاک کردن مواد آرایش به روش اصولی از روی پوست )

2) استفاده از شوینده مناسب پوست های لک دار ( فوم ، پن ، ژل )

( استفاده منظم از شوینده باعث میشود تا مسیر درمان لک ها سریع تر پیش رود )

3) استفاده از تونر مخصوص

(جهت از بین بردن آلودگی های باقی مانده بر روی پوست و تنظیم PH پوست)

4) استفاده از سرم ، ژل و کرم های مخصوص درمان لک

5) استفاده از ضد آفتاب های مناسب پوست

( هر روز هر 3 ساعت تمدید شود)

6) استفاده از کرم یا ژل های لایه بردار هفته ای 2 بار شب ها

( جهت از بین بردن سلول های مرده سطح پوست )

 

درمان های خانگی و سنتی لک های پوستی

6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی

سرکه سیب

دستورالعمل:یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با مقداری آب مخلوط کنید. (مقدار سرکه سیب و مقدار آب باید با یکدیگر برابر باشند.) سپس، یک پنبه را به این محلول آغشته کنید و آن را بر روی لک صورت تان اعمال نمایید.اجازه دهید که محلول دقایقی بر روی پوست تان بماند تا خشک شود.سپس آن را با آب گرم بشویید.این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

 

آلوئه ورا

دستورالعمل: دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورای تازه را با 1 قاشق چایخوری عسل ترکیب کنید.جازه دهید این ترکیب به مدت 5 تا 10 دقیقه در ظرف، دست نخورده باقی بماند.سپس آن را بر روی لک صورت تان اعمال کنید.بعد از چند دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

 

لیمو

دستورالعمل: 1 قاشق غذاخوری آب لیموی تازه را با یه قاشق چای خوری عسل طبیعی مخلوط کنید. این ترکیب را بر روی لک صورت تان اعمال کنید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بر روی پوست تان بماند. سپس آن را با آب ولرم بشویید.

عصاره شیرین بیان

دستورالعمل: 4-5 عدد ریشه شیرین بیان را در آب بجوشانید. سپس اجازه دهید که آب خنک شود و آن را درون یک بطری اسپری بریزید. دو بار در روز آن را بر روی لک صورت تان اسپری کنید تا سریع تر به نتیجه برسید.
توجه: این مایع را در یخچال نگهداری کنید. می‌توانید آن را به مدت 8 تا 10 روز استفاده کنید اما سعی که بیشتر از آن، مایع را نگه ندارید.

پوست پرتقال

دستورالعمل: پوست پرتقال را خشک کرده و آن را پودر کنید. پودر به دست آمده را با یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه و عسل ترکیب کنید. از ترکیب به دست آمده، به عنوان یک ماسک صورت استفاده کرده و آن را بر روی پوست صورت تان اعمال کنید. این روش را هفته ای 3 بار انجام دهید تا به نتایج بهتری برسید.

 

6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی

پیج اینستاگرام تی پوست را دنبال کنید تا از آفر ها و جشنواره های ما مطلع شوید

6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی
6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی
6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی
6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی 6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی6 مرحله حرفه ای مبارزه با لک های پوستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *